Çene Eklem Hastalıkları

Çene Eklem Hastalıkları

Çene eklemi hastalıkları bu güne kadar yeteri kadar önemsenmemiş, hem hastalar hem de hekimler tarafından yeterince ilgi gösterilmemiştir. Hâlbuki toplumun %10-15’i çene eklemi ile ilgili rahatsızlıklar geçirmektedir. Başlangıç evrelerinde tedaviler eklemi koruyucu yönde planlanırken ileri evre çene eklemi rahatsızlıklarında ameliyat kaçınılmaz olabiliyor. Temporomandibular eklem disfonksiyonu dediğimiz bu rahatsızlıklar özellikle bayanlarda ve genç yaşlarda görülmekle birlikte her iki cins ve yaşta da karşımıza çıkabilir. Erken evrelerinde istirahat, ilaçla tedavi, gece splinti ile biraz daha ileri vakalarda eklem içinin yıkanması ve hyalüronik asit enjeksiyonları son evrede ise ameliyat ile tedavi etmek mümkündür.

Çene Ankilozu ise bir diğer çok önemli çene eklemi rahatsızlığıdır. Genellikle çene eklemini içeren kırıklar sonrasında eklemin kemikleşmesi ve çenenin açılamaması durumudur. Türkiye’de çene eklemi ankilozunda çene protezlerinin kullanımı ilk defa benim tarafımdan yapılmış olup sonrasında ileri düzey hastalıklarda ve uygun hastalarda birçok uygulamam olmuştur. Ne yazık ki bir noktadan sonra çene eklemine yönelik protez kullanmaktan başka çare kalmamaktadır. Onun için dönüşümü olmayan bu durumlarda uygun hasta seçmek çok önemlidir. 

Merak Ettiğiniz Tüm Sorularınızı Doktorumuza Sorabilirsiniz.

Preservation Rhinoplasty, Rekonstrüktif Cerrahi, Estetik Cerrahi, Trend Uygulamalar ve danışmak istediğiniz daha bir çok konu hakkında...