Kalıcı & Medikal Makyaj

Kalıcı makyaj steril ve tek kullanımlık iğne ile kök boyaların epidermis ve dermisin üst kısmına uygulanma işlemidir. Bu boyalar alerjik olmayan, katkı ve koku maddesi içermeyen boyalardır. Kalıcı makyajın dövme ile karıştırılmaması gereklidir. Daha çok kozmetik amaçlı sayılabilecek bu işlem sayesinde kaş, göz çizgisi veya dudaklarda doğal cilt renginizle uyumlu etkiler yaratılabileceği gibi bazı ufak kusurlar kapatılabilir. Şekil bozuklukları giderilebilir. Böylece daha düzgün, bakımlı ve genç bir görünüm kazanılabilir.

Kalıcı makyaj güvenli midir?

Kullanılan kök boyların tümü doğaldır. Makyaj malzemelerinin tek kullanımlık, steril malzemeler olması gerekir. Her seansta steril eldivenler kullanılmalıdır. Uygulama öncesi tüm antisepsi kuralları yerine getirilmişse riskler hemen hemen sıfırlanmıştır.

Bunun dışında koltuk altı, el ve ayak terlemelerinde adeta bir kurtarıcı gibi yanı başımızdaki en önemli silah olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulamalar ile yıllardır aşırı terlemeden ve onun yarattığı sosyal fobilerden bir çırpıda kurtulmak mümkün.

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Tüm iğneler tek kullanımlık ve steril olmalıdır.
 • Kullanılacak ekipman ve malzemenin de steril olması ve hijyen kuralları içerisinde kullanılması şarttır.
 • İşlemi yapacak kişi uzman ve belgeli olmalıdır.
 • Her hastaya steril örtü kullanılmalıdır.
 • Uygulama yapılan oda temiz ve klinik ortamı olmalıdır.

Kalıcı makyaj nasıl yapılır?

Çoğu kişi uygulama anını hafif bir batma hissi olarak tarif eder. Kişinin ağrı duyarlılığı ve uygulayıcının el hafifliğine göre farklılıklar gösterebilir. Bölgede oluşabilecek rahatsızlığı en aza indirmek ve bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezik krem kullanılabileceği gibi, bir doktor gözetiminde lokal anestezi uygulanabilir. İşlemin uzunluğu kişinin hassasiyetine, cilt nemine, yoğunluğuna, elastikiyetine ve cildin genel durumuna göre değişebilir. Ortalama süre 45 dk ile 2 saat arasında değişir. Steril iğne, kalıcı renk karışımına batırılarak cilde uygulanır. Kök boya iğneler vasıtasıyla epidermis tabakasına enjekte edilir. Dövme uygulamasının aksine, cilt hafifçe kaldırılarak renk uygulandığından, daha ağrısız gerçekleşir. Yine aynı nedenle ciltteki travma da çok daha çabuk iyileşir. Uygulama sonrasında çoğu kişi normal hayata devam edebilir. Uygulamanın tam anlamıyla kalıcı olması için 48 saat kesinlikle su değmemeli, üçüncü günden sonra oluşan kabuklanma kesinlikle soyulmamalı, önerilen krem haricinde başka hiçbir şey sürülmemelidir. Güneşin UV ışınlarına fazla maruz kalmak ya da solaryum seansları, cildin fazla kuru olması ve sigara kalıcılığı olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Aksi halde etki azalabileceğinden ikinci hatta üçüncü seans işleme gerek duyulabilir. Göz kapaklarına güneş korumalı krem kullanmak, Dipliner uygulanmış gözlerde güneş gözlüğü takmak, dudaklara koruyucu sürmek gibi bazı önlemler makyajın kalıcılığını arttıracaktır.

Kalıcı ve medikal makyaj hangi durumlarda uygulanır?

 • Düzgün olmayan çizgileri düzeltmek,
 • Kısa bir kaşı uzatmak,
 • Belirgin olmayan veya hiç var olmayan kaşları çizmek,
 • Dudak çizgilerini düzeltmek,
 • Göz çizgisini yukarı kaldırmak,
 • Vitiligo lekesinin kamuflajı sağlamak,
 • Kemoterapi sonrası kaş kirpik onarımı yapmak,
 • Yara izlerini gizlemek,
 • Daimi makyajlı görüntüsünü vermek için Mikropigmentasyon uygulanabilir.

Kalıcı ve medikal makyaj uygulama alanları:

 1. Kalıcı Dipliner Uygulaması:
  İri gözleri daha normal göstermek, bitişik gözleri daha ayrık göstermek, küçük gözleri iri göstermek veya iddiasız gözleri on plana çıkarmak için uygulanabilir.
 2. Kalıcı Dudak konturu Uygulaması:
  Dudaklara daha belirgin ifade vermek, ruj sürmekten kurtulmak, dolgun dudaklar oluşturmak, yarık dudak izlerinin kamuflajı için uygulanabilir.
 3. Vücut Uygulamaları: 
  Tüm vücuttaki izlerin kamuflajı için kullanılabilir.
Kalıcı ve Medikal Makyaj

Kalıcı makyaj sildirme

Kalıcı makyaj lazerle veya tıpkı kalıcı makyaj yapılır gibi renksiz bir solüsyon ile silinebilir. Solüsyonla silmek için kalıcı makyajın çok hafiflemiş olması gerekmektedir. Bunun için yapılan kalıcı makyajın üstünden en az 6 ay - 1 yıl geçmiş olmadır. Kişi mutlaka görülmeli ona göre karar verilmelidir. Tek seansın yeterli gelme olasılığı oldukça düşüktür. En az 2 veya 3 seans gerekmektedir. Seanslar arası bir ay olmalıdır.

Kalıcı makyaj kimlere yapılamaz:

 • Şeker hastalarına,
 • Hemofili hastalarına,
 • Psikolojik rahatsızlığı olan kişilere,
 • Mensturasyon döneminde olan hastalara işlem yapılmaz.
diger-ameliyatsiz.png

AMELİYATSIZ ESTETİK


İletişim Bilgileri

bilgi {@} mithatakan.com

Varyap Sheraton Business Tower Kat:3 No:38 Ataşehir / İSTANBUL

Takip Edeyim

Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.