Sivilce İzlerinin Takibi ve Tedavisi

Sivilce izleri en çok yüzde, göğüste ve sırtta görülür. Ergenlik dönemi ile yaklaşık 11 yaşlarından itibaren 30 yaşlarına kadar insanların yaklaşık% 80'i sivilceye sahip olacaktır.

Sivilce izleri en çok yüzde, göğüste ve sırtta görülür. Ergenlik dönemi ile yaklaşık 11 yaşlarından itibaren 30 yaşlarına kadar insanların yaklaşık% 80'i sivilceye sahip olacaktır. Yine bu kişilerin beşte birinde ise izler kalacaktır . Sivilce izlerinin daha iyi hale getirilmesi için kişiler bir çok tedaviye başvurular.

SİVİLCE İZLERİ

Sivilce neden olur?

Bir sivilce bakterilerle , yağlarla ve ölü deri ile dolmaya başladığı zaman büyür. Her saat cildimizden yaklaşık 40.000 hücre ölür , ama bazen bu ölü hücreler bir gözeneği tıkar ve tıkanmış gözenekler genellikle küçüktür buda "beyaz noktalara veya siyah noktalara" neden olur. Bazen bu gözenekler iltihaplanır ve diğer sivilce türlerine yol açar.

Sivilce, dünyadaki en yaygın cilt hastalığıdır. Ergenler değişen hormonları sayesinde sivilcelerle savaşırlar.

Yetişkinlerde ise stres, çevre, adet döngüleri, yağ bazlı ürünler ve doğum kontrol hapları , hormonlar , vitamin eksiklikleri rol oynayabilir.

 

Sivilce türleri nelerdir ?

Sivilce farklı türlerde olabilir. Beyaz ve siyah noktalar tipiktir ve daha kolay iyileşirler. Daha sonra yara izine yol açabilecek olanlar

 • Papüller: Dokunduğunuzda acıyan pembeden kırmızıya dönük yumru şeklinde olanlar.
 • Püstüller: İrin dolu lezyonlar. Üst bölümleri beyaz veya sarı , alt bölümleri kırmızıdır.
 • Nodüller: Katı lezyonlardır. Papüllerden ve püstüllerden daha büyüktürler ve cildin derinliklerine uzandıkları için daha fazla rahatsızlık verirler.
 • Kistler: Kistler derinin alt derinliklerinde bulunur. Ağrılı ve iltihaplıdırlar .

 

Sivilce izleri neden olur?

Cilt bizim en büyük organımızdır. Üç bölümden meydan gelir. En dıştan başlarsak Epidermis, Dermis ve Hipodermis’tir. Derimiz bizi UV ışınlarından ve bakterilerden korur. Ayrıca güneş ışığı sayesinde D vitamini üretilmesine yardımcı olur. Yağ bezlerinin bulunduğu her bölge, özellikle yüz, sırt ve göğüs sivilceye meyilli olur.

Sivilce izleri, sivilce lekelerinin iltihaplanmasının sonucunda olur. Sivilce gözenekleri genişler ve gözenek duvarında bir tahribat meydana gelir. Bazı sivilce izleri küçüktür ve çabuk iyileşir. Bazı durumlarda lekelerin içeriği etraftaki dokuya ulaşır ve daha derin izlere neden olur. Bu duruma cildin cevabı ise , yeni kolajen lifleri oluşturarak yarayı onarmak olacaktır.

 

Sivilce izleri iki şekilde olur:

 1. Doku kaybı olduğunda bir yara izi oluşur ve bu da cilt yüzeyinde bir girinti çıkıntıya neden olur.
 2. Cilt yüzeyinde kabarık bir yara izi meydana gelir. Aslında bu tip sivilce izi , cildinizin sizi iyileştirmek için çalıştığını gösterir. Bazen bunu onarmak için çok fazla kollajen oluşturur . Buda kabarık izlere sebebiyet verebilir.

 

Sivilceye ne sebep olur?

Tabi ki tıkanmış gözenekler. Gözeneklerdeki ölü deriler, yağlar ve bakteriler zamanla birikir uygun ortam bulduğunda kendini belli eder. Ayrıca sivilcede genetik faktörler de önemli bir rol oynar.

 

Sivilce izleri için tedavi

 • Alfa hidroksi asitler.
 • Laktik asit.
 • Retinoidler.
 • Salisilik asit.

içeren ürünler kullanılır genellikle.

 

Cilt yenileme protokolleri:

 • Kimyasal peeling: Bu işlem ile , cildin üst tabakasını soymak için özel kimyasallar kullanır. Üst tabaka soyulduğunda, büyüyen yeni deri daha pürüzsüz olur ve daha az yara izi kalır.
 • Dermabrazyon: Tıpkı alçı çekilen bir duvarın zımparalama makinası ile cildin en üst tabakasının tıraşlandığını düşünün. Bu sayede cilt daha pürüzsüz bir hale gelir. Gözenekler küçülür pigmentasyon dengesi sağlanır.
 • Mikrodermabrazyon: Dermabrazyona benzer şekilde mikrodermabrazyon, cildin üst tabakasını çıkarmak için özel bir makine kullanır.
 • İğneli radyo frekans ile cilt yenileme: Cildin altındaki hasarlı kolajene ısı verir. Bu etki sayesinde sağlıklı kolajen oluşturmak için vücudun yara iyileştirici tepkisine dayanır. Yani kontrollü bir hasar verilerek cilt kendini yeniden onarır.
 • Steroid enjeksiyonları: Bu tedavide, kabarık bir yara izine steroid enjekte edilebilir. Steroidler fibröz dokuyu yumuşatarak yaranın düzleşmesine neden olur.
 • Dermal Dolgu: Çukur olan bölgelere dolgu enjeksiyonu yapılır.
 • Eksizyon: Plastik Cerrah cildi keser, sivilce izinin olduğu bölgeyi çıkarır ve sonra kesi yerini birleştirmek için dikişler kullanır.
 • Subsizyon: Sivilce izleri iyileştikten sonra cildin altında cildi aşağıya doğru çeken lif bantları bulunur. Bir iğne yardımıyla lif bantları kesilir böylece cilt daha pürüzsü görünür.

Doktorunuz ve Estetisyeniniz sizin için en doğru yöntemi veya yöntemleri seçecektir.

Sivilce İzlerinin Takibi ve Tedavisi

Sivilce izi nasıl daha az görünür?

 • Mutlaka güneş kremi kullanın. Güneşlenmekten kaçının. Ne kadar çok güneşlenirseniz yani güneş ışığına maruz kalırsınız ten renginiz o kadar koyu olacak ve bu izlerinizin de daha belirgin olması demektir.
 • Sivilcelerinizi sıkmayın. Sivilce izleri sıkıldığında oraya bir hasar verilmiş olacak ve İltihaplanmayı arttıracaktır bu durumdada daha kötü hale gelebilir.
 • Sivilceleriniz için tedavinizi aksatmayın.
 • Sigara içmeyin , sigara içmek dolaşımı olumsuz yönde etkilediği için iz kalma olasılığını arttıracaktır. ( Bu tüm izleri için geçerlidir)
 • Lütfen kendi başınıza kararlar almayın bir uzmana mutlaka danışın.

 

Sivilce izlerinin geçmesi ne kadar sürer?

Sivilce izlerinin geçme süresi sahip olduğunuz sivilce türüne ve izlerinizin derinliğini bağlıdır. Ayrıca seçilecek olan tedavi de bu süreyi etkiler.

 

Sivilce izlerim daha kötü olur mu?

Sivilce izlerinizle çok oynarsanız, kötü alışkanlıklarınız varsa ( sigara , cips, cola) , kirli ellerinizle devamlı yüzünüze dokunursanız , sivilcelerinizi sıkarsanız evet izleriniz daha kötü olur.

Unutmayın ki insanların %80’i sivilce ve sivilce izleri ile karşı karşıya geliyor. Sivilce izlerinizi daha iyi hale getirmek mümkün detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

diger-ameliyatsiz.png

AMELİYATSIZ ESTETİK


İletişim Bilgileri

bilgi {@} mithatakan.com

Varyap Sheraton Business Tower Kat:3 No:38 Ataşehir / İSTANBUL

Takip Edeyim

Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.