Skar (İz) Kamuflajı

Ameliyatsız Estetik

Skar Kamuflajı nedir?

Deri veya iz kamuflajı, derinin farklı ten rengi pigmentlerle "medikal makyaj"ıdır. Burada amaç, pigment kaybı olan veya rengi eksik olan bir iz veya cilt alanını kamufle etmektir. Tıbbi veya Medikal kamuflaj kategorisine giren özel bir kalıcı makyaj uygulamasıdır. Uygulamaya Düzeltici Pigment Kamuflajı, Cildin Yeniden Pigmentasyonu, İz Kamuflajı gibi isimlerde vermek mümkündür. Medikal makyaj  ileri düzeyde eğitim, bilgi ve deneyim gerektirir.

 

Medikal Makyajın Kişiye Etkisi 

Yapılan çalışmalar, uygulama sonrası  kişinin Psikolojik olarak özgüveninin arttığını göstermiştir. Ayrıca bu uygulamalar sonrasında izler son derece kabul edilebilir seviyelere indirgenmiş ve görünürlüğü neredeyse kaybolmuş olur. 

 

Peki deri rengi kaybı nasıl meydana geliyor?

Yanık veya kazalardan kaynaklanan travmalar, doğuştan anomaliler veya farklı cilt hastalıklarından kaynaklanabilir. Tıbbi tedaviler ve cerrahi ameliyatlar, birçok yara türünün ve cilt anormalliklerinin görünümünü düzeltebilir veya iyileştirebilir. Uygulanan bu tedavilerden sonra kişi bazen cilt renginin daha bütün görünmesi için bu medikal kamuflaja ihtiyaç duyar.

Deride iz veya renk kaybı ( depigmentasyon) için Medikal Kamuflaj uygulaması ne zaman yapılır :

  • İyileşmiş ve artık normal cilt rengine yakın veya değişmeyen bir renge sahip iseniz
  • Yara iziniz en az 9 ila 12 aylık ve sabit renkte olmalıdır. Kırmızı veya pembe ise, doku hala iyileşiyor olabilir.
  • Bir yara izinin etrafındaki koyu kenarlar veya kabarık doku, Post Inflamatuar Hiperpigmentasyonu gösterir. Medikal Kamuflaj dövme işleminin hiper pigmentasyonu artırması mümkün olabilir. Bunun genellikle, koyu ten rengine sahip olan kişilerde olma ihtimali daha yüksektir. Bu gibi durumlarda uygulamayı medikal veya cerrahi tedavi sonrasına ertelemek en iyisi olacaktır. 

Dikkat edilmesi gereken durumlar;

  • Büyük beklentiler içerisinde olmayın! Medikal ten rengi kamuflaj uygulaması, cildi önceki haline tamamen geri getirmeyecektir! Sahip olduğunuz izi ve ton farklılığını daha normal gözükmesine yardımcı olacaktır.
  • Medikal ten rengi kamuflaj uygulaması ile çevresindeki ten rengiyle kusursuz bir uyum içerisinde olmayacaktır. Bunun nedeni, kan dolaşımı, vücut ısısı ve bronzlaşmadan kaynaklanan cilt tonlarındaki devamlı değişikliklerdir. Medikal makyajda pigmenti, güneş ışığına veya bronzlaşmaya maruz kalırsa koyulaşmayacaktır, bu nedenle çevresindeki cilt bronzlaşırsa uygulama daha açık görünebilir. Bunda dolayı, yaşam tarzınızı “kış” veya “yaz” teniyle eşleştirmeniz için dikkat etmeniz gerekecektir.
  • Bir seans asla yeterli olmayacaktır. Cildin rengi, tek seferlik bir "tedavi" değildir. Hasar görmüş "sağlıksız" cilt üzerinde yapılır. Tepkisi tahmin edilemez - bir yara izi veya vitiligo yaması pigmenti emen, reddeden veya her ikisini birden alan alanlara sahip olabilir! Bir medikal makyaj uygulama seansından hemen sonra alan koyu ve kırmızı görünecek ve ardından iyileşmiş rengin ortaya çıkması 4 hafta kadar sürer. Bu zaman ve sabır gerektirir.
previous arrow
previous arrow
next arrow
next arrow
Full screenExit full screen
Slider

Önemli Not: Görseldeki resim bilgilendirme amaçlıdır. Her hasta için sonuçlar farklı olup, ona göre değerlendirilmesi gerekir.

Bilmeniz Gerekenler

Medikal ten rengi kamuflaj uygulaması cilt dokusundaki aşırı değişiklikleri gizleyemez veya düzeltemez. Yara veya cilt bölgeniz inişli çıkışlıysa veya kabarıksa, işlem etkili olmayabilir. Herhangi bir cilt düzensizliğiniz varsa, herhangi bir tıbbi tedavinin önce cilt dokusunu iyileştirip iyileştiremeyeceğini görmek için "Dermatolog "veya "Plastik Cerrah " ile görüşün.

Keloid, kabarık koyu kenarlı izler, Porto Şarabı doğum lekeleri; örümcek damarları; çiller; yaşlılık lekeleri; göz altı halkaları; hiper pigmentasyon; veya kararsız vitiligo, Bunlar lazerler, skleroterapi veya kimyasal peeling gibi tıbbi tedavilerle iyileşebilir.

En doğru kararı vermeniz için ben de elimden geldiğince sizlere yardımcı olacağım.

diger-ameliyatsiz.png

AMELİYATSIZ ESTETİK


İletişim Bilgileri

bilgi {@} mithatakan.com

Varyap Sheraton Business Tower Kat:3 No:38 Ataşehir / İSTANBUL

Takip Edeyim

Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.