Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyata giderken…

Öncesinde doktorunuzla ameliyat günü kararlaştırılır ve bu ameliyat gününden birkaç gün önce gerekli tahlillerin yapılması üzerine hastanede hazır bulunursunuz. Bu hazırlıklar sonrasında anestezi hekimi sizi değerlendirir. Anestezi doktoru herhangi bir sıkıntı olmadığını karar verdikten sonra ameliyat sabahı yaklaşık 2 saat öncesinden hastaneye gelmeniz uygun olacaktır. Hemşireler tarafından ameliyata hazırlanırsınız ve ameliyata girmeden önce size rahatlatıcı bir ilaç verilir. İlacın etkisi ile ameliyata girdiğinizi bile hatırlamazsınız, odanızda gözlerinizi açtığınızda ameliyatınız bitmiş olur. Genellikle bir gün hastanede kalırsınız, ihtiyaç olursa bu süre uzayabilir. Sonrasında evinize gönderilir ve ilk kontrol için bilgilendirilirsiniz.

Ameliyat öncesinde yapılması gerekenler nelerdir?

Ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Ameliyat için başvurduğunuz da size özel bazı uyarılarımız mutlaka olacaktır. Ancak genel anlamda benim kendi hastalarıma verdiğim önerileri burada sıralayabilirim. Hastalarımın ameliyat öncesinde bir hafta, sonrasında 4 hafta sigara içmemelerinin onların sağlığı için iyi olacağını vurgularım. Ayrıca regl dönemlerinde ameliyat yapmayı tercih etmiyorum. Regl döneminde vücutta ödemin artması aynı zamanda kanamaya da yatkınlığın artması bu dönemi neden tercih etmediğimin nedenleridir. Öte yandan herhangi bir ilaç ya da bitkisel bir ürün yada çayların içilmemesi gerektiği yönünde uyarırım. Bunların başında aspirin, yeşil çay, bitkisel ürünler ve vitamini gelmektedir. Duş alınması ve mümkünse takıların çıkartılması ve ojelerin temizlenmesi ile hazırlık tamamlanmış olur. Ameliyat öncesi makyaj yapılmaması gerekmektedir. Akne için izotretinoin (roaccutane) kullanılıyorsa operasyonun bir müddet tehir edilmesi tarafımca önerilmektedir.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Ameliyat sonrasında ilk gün ağrı duymamanız için her türlü tedbiri alıp o günü rahat geçirmenizi sağlıyorum. Operasyondan 4-6 saat sonra sıvı gıdalar alabilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede yatağınızdan kalkmanız ve yürümenizi hareket etmenizi isterim. En önemli ve üzerine basarak belirtmem gereken şey ise ameliyat sonrasında ağızdan sıvı almaya başladıktan sonra günde 2.5-3 lt sıvı almanız ve hareket etmenizdir. Taburcu olduktan sonra hızla günlük yaşamınıza dönersiniz. ilk kontrollerin ardından pansuman ve bakım konusunda bilgilendirilirsiniz. Genellikle sosyal ve iş hayatınıza 1 hafta sonra dönebilirsiniz. Bu süre ameliyatın mahiyetine göre daha kısa yada uzun olabilir.

Estetik cerrahi için aday mıyım?

Öncelikle bana başvuran hastalarımın kendilerini ve rahatsız olukları durumu çok iyi ifade etmesi lazım. Ne istediğini bilen hasta sonuçlardan da daha fazla memnun olacaktır. Kendi isteği dışında çevresinin yada arkadaş, eş, dostunun önerisi ile ameliyat olunmaz. Neticede başkasını ameliyat etmiyorum ve ameliyattan memnun olacak kişi bir başkası değil. Bunun ötesinde isteklerin gerçekçi ve makul olması da önemlidir. Bir ameliyat olup hiç iz istememek gerçekçi değildir. Vücut imaj bozukluğu da bir başka önemli husus olup doktor tarafından ayrıca değerlendirilir. Ayrıca ameliyat olabilmeniz için tıbbi ve medikal bir engelinizin olmaması gereklidir. Bunların dışında hastanın istekleri ile hekimin yapabilecekleri örtüştüğünde siz estetik bir işlem için uygun bir adaysınız demektir.

Merak Ettiğiniz Tüm Sorularınızı Doktorumuza Sorabilirsiniz.

Preservation Rhinoplasty, Rekonstrüktif Cerrahi, Estetik Cerrahi, Trend Uygulamalar ve danışmak istediğiniz daha bir çok konu hakkında...