Vitiligo Tedavisi

Ameliyatsız Estetik

Vitiligo Nedir?

Vitiligo Pigmentasyonu

Vitiligo, ciltte soluk beyaz lekelerin oluştuğu uzun süreli bir durumdur... Derideki pigment olan melanin eksikliğinden kaynaklanır.
Vitiligo cildin herhangi bir bölgesini etkileyebilir, ancak genellikle yüz, boyun ve ellerde görülür.
Cildin açık renk bölgeleri güneş ışığına karşı daha hassastır, bu sebeple güneş altında ekstra özen göstermek önemlidir.

 

Vitiligonun kendini ilk gösterdiği yerler;

  • Ağız, gözler,
  • Parmaklar ve bilekler,
  • Koltuk altları,
  • Kasık bölgesi.

Bazen saç köklerinin olduğu yerde de kendini gösterebilir. Cildinizdeki melanin eksikliği, bölgedeki kılları beyaz veya griye çevirebilir.

Vitiligo çoğunlukla yavaş yavaş tamamen beyaza dönüşen soluk bir cilt parçası olarak kendini gösterir. Derinin altında ince kılcal damarlar bulunuyorsa, leke beyaz yerine hafif pembe olabilir.
Lekenin kenarları düz veya düzensiz olabilir. Bazen kırmızı ve iltihaplı veya kahverengimsi renk değişimi (hiperpigmentasyon) olabilir.

Vitiligo cildinizde kuruluk yaratmaz ama kaşıntıya sebep olabilir.
Bu kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde yalnızca birkaç tane küçük beyaz lekeler olabilir, ancak bazılarında ise ciltlerinin geniş alanlarında birleşen daha büyük beyaz lekeler olabilir. Bu durumdan cildin ne kadar etkileneceğini bilmek çok zor. Vitiligo hastalığına sahip kişilerin lekeleri genellikle kalıcıdır. Çok nadir durumlarda tüm vücudunuzda vitiligo görülebilir buna genel olarak tam vitiligo’da denir.

Vitiligonun Sebepleri?

Vitiligo, ciltte melanin adı verilen bir pigmentin olmamasından kaynaklanır. Melanin, melanosit adı verilen cilt hücreleri tarafından üretilir ve cildinize rengini verir.
Vitiligoda, cildinizde yeterli melanin üretmeye yetecek kadar çalışan melanosit yoktur. Bu, cildinizde lekenmeye veya saçınızda beyazların oluşmasına neden olur. Melanositlerin ciltte az olmasının veya olmamasının nedeni tam olarak bilinmemekledir.
Bağışıklık sisteminiz virüs gibi yabancı hücrelere saldırmak yerine vücudunuzun sağlıklı hücreleri ile savaşır.
Vitiligonuz varsa, bağışıklık sisteminiz melanin yapan melanosit deri hücrelerini yok edecektir.
Vitiligo ayrıca aşırı aktif tiroid bezi gibi diğer otoimmün durumlarla da ilişkilidir, ancak vitiligolu herkes için durum aynı değildir.
Önemli bir sebep de ailedeki genetik faktörlerdir.

Vitiligoyu Neler Arttırabilir?

  • Stres,
  • Şiddetli güneş yanığı veya cilt hasarı (kesikler),
  • Belirli kimyasallara maruz kalma.

Not :Vitiligo bir enfeksiyondan kaynaklanmaz ve birinden size bulaşmaz.

 

Vitiligo Tedavisi

Vitiligo Tedavisi

Vitiligo’nun neden olduğu beyaz lekeler genellikle kalıcıdır, ancak görünümlerini azaltmak için tedavi seçenekleri vardır.
Pigmentsiz bölge için cilde, bir dermatolog’un önerecek olduğu kremler kullanılabilir, ancak uzun süreli kullanım ciltte çatlaklara ve incelmeye neden olabilir.
Steroidli kremler işe yaramazsa, fototerapi, excimer lazer gibi uygulamalar yapılabilir.

Vitiligonuz belirli bölgelerinizde ve küçük lekeler halinde ise medikal makyaj ile pigmentasyon eşitlenmesi yapılabilir. Takdir edersiniz ki tüm vücuda medikal makyaj yapmak mümkün değildir. Medikal makyaj da amaç beyaz olan lekeleri cildin kendi rengine yakın hale getirmektir. Medikal makyajla yapılan bir kamuflaj işlemidir, aslında tıbbi dövme de diyebiliriz. Medikal makyaj - pigmentasyon yapılan alan güneşten etkilenmez yani güneşlendiğinizde de kendi renginiz koyulaşacak / bronzlaşacak, medikal makyaj yapılan bölge aynı renkte kalacaktır. Bundan dolayı güneşten kendinizi korumanız gerekir. Solaryum, aşırı güneşlenmek, deniz, havuz, hamam, sauna kullanımı gibi uygulamalarda yapılan pigmentasyonun açılma ihtimali daha fazladır. Yapılan bu kamuflajın süresi 1 – 3 yıl arasında cildin genel durumuna göre değişiklik gösterir. Yılda bir yapılacak olan seanslarla süreyi uzatmak mümkündür.

 

Vitiligo hastaları hayatları boyunca her zaman yüksek korumalı güneş kremi kullanmak zorundadır.
Aklınıza takılan tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

 

diger-ameliyatsiz.png

AMELİYATSIZ ESTETİK


İletişim Bilgileri

bilgi {@} mithatakan.com

Varyap Sheraton Business Tower Kat:3 No:38 Ataşehir / İSTANBUL

Takip Edeyim

Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.